9. rész
Te is meg tudod tanulni!
Mikor a harcművészet szóba kerül egy beszélgetés során, gyakran hallom a beszélgetőtársamtól, hogy akkor képes valaki megtanulni egy Kung-fu stílust, ha fiatal, ügyes mozgású, tehetséges. Meg hogy ő is szeretett volna ilyesmivel foglalkozni, de már túl öreg, vagy túl ügyetlen, vagy nem elég erős... és folytathatnám. Ám ezek nem valódi érvek. Mikor elkezdtem Kung-fuzni, a klubban ahová jártam, legalább öt embert fel tudtam volna sorolni, akik nálam sokkal ügyesebbek, tehetségesebbek, lazábbak, gyorsabbak voltak. Pár évvel később, amikor már magam is oktattam, s a korábbi oktatóm abbahagyta a Kung-fut, ezeknek a srácoknak egy része hozzám jött át tanulni...
De mi is kell ahhoz, hogy valaki képes legyen elsajátítani, s legfőképp alkalmazni egy harcművészeti stílust? S mikor is érdemes elkezdeni? Van ideális időpont?
Versenysportban a mai gyakorlat, hogy minél fiatalabb korban igyekeznek bevonni a gyakorlókat, mivel gyerek és kamaszkorban terhelhetőbbek, és még könnyebben tanulnak (Ez utóbbi viszont csak rutin kérdése, igazából nem korfüggő!). Ebből aztán sokan levonják a következtetést, hogy csak ebben a fiatal korban érdemes bármilyen mozgás tanulásába belevágni. Ez azonban nem feltétlen igaz. Vannak iskolák, ahol a stílus olyan elemeket tartalmaz, amikkel ha nem rendelkezik a gyakorló, idősebb korban már nehéz elsajátítani (akrobatikus mozgások, nagyon mély állások, stb.). De a Wing Chun nem ilyen. Az életkornak nálunk inkább csak abban van szerepe, hogy milyen módon tanítsuk meg ugyanazt az elemet. A felnőttek edzése egy gyereknek lehet, hogy túl unalmas lenne.
("Az idős korban túl nagy megterhelés!" kategória is inkább csak a fejünkben létezik. Ha körülnézel a neten, bőven lehet találni példát olyanokra, akik idős korban kezdtek el sportolni, s mégis komoly eredményeket elértek: 70-80 évesen body building, 103 évesen (!) maratoni táv lefutása... A szervezet alkalmazkodóképessége a terhelésre nem szűnik meg 30 felett!) A lehetőséggel akkor kell élni, mikor jön, fiatalabb már nem leszel, de ha sokáig halogatod, tényleg túl időssé válsz. Nem testben, lélekben! Volt 60 feletti tanítványom, s olyan, aki 30 évesen abbahagyta, mert öregnek gondolta magát!
A hagyományos Kung-fu stílusok nagy része nem arra volt berendezkedve, hogy iskolákban tanítson válogatott gyerekeket. Gyakorlatilag döntően felnőtteket oktattak, s azzal az "anyaggal" kellett dolgozni, akik hajlandóak voltak azt megtanulni (főleg a mandzsu ellenes titkos társaságok esetén). Ezért a módszertanuk is úgy alakult, hogy mindenféle korú, és fizikai állapotú férfiakból és nőkből kihozzák a lehető legtöbbet.
Az eredményeknek sokkal több köze van a rendszeres, koncentrált gyakorláshoz, mint a kiinduló képességekhez. Ráadásul akinek valami könnyen megy, az gyakran nem kényszerül rá, hogy valóban megértse azt amit csinál. A tehetség önmagában csak versenyelőny, nem pedig garancia a győzelemre!
Milyen kortól lehet hatékonyan alkalmazni a Kung-fut?
Manapság nálunk 18 év a felnőttkor határa. S még ekkor is sokan gyereknek gondolják (s akként kezelik) a fiatalokat. Ez valójában csak egy kultúrafüggő megszokás. Antropológusok megfigyelése szerint a természeti népeknél nagyjából 15 év az a korhatár, mikor már képes a fiatal annyit vadászni, hogy azzal el tudja tartani magát. Ez egybeesik azzal, hogy régen a világ legkülönbözőbb pontjain 15. életév környékén avatták férfivá a fiatalokat, s onnantól ő is a harcosokkal együtt vett részt az adott nép összecsapásaiban. (A 16. századi Franciaországban 12-13 évesen apródként szolgáltak ütközetekben a nemes ifjak, s 15 évesen a törvény szerint is nagykorúak voltak!) Ha ezek a fiatalok képtelenek lettek volna helytállni ezekben a harcokban, akkor mára már kipusztultunk volna...
Vagyis ha arra kell választ adnom, hogy mi az a korhatár, amikor képes lehet valaki felnőtt támadó ellen használni a tudását, akkor az nagyjából a 15 éves kornál húzódik. (Természetesen kortársa, vagy valamennyivel idősebb gyerek ellen egy gyerek is eredményes lehet.)
És mi van a nőkkel?
Pár hete lehetett hallani több fórumon is egy angliai esetről (Elnézést a következő sorokban lévő megfogalmazásért, de ha nagyon körül akarnám írni a történteket, nem értenéd meg...). Egy fiatal pár szakított, amit a nő nem tudott elviselni, s először csak zaklatta a volt párját, majd egyszer rátámadt. A verekedés közben megragadta a "családi ékszereket", s olyan erősen rángatta, hogy leszakította a golyókat...
Rendben, a nő nem volt teljesen tiszta. De gondold végig!
• Egy nő képes akkora erőt kifejteni, hogy egy ilyen sérülést okozzon.
• A volt párját annyira lebénította a fájdalom, hogy képtelen volt megakadályozni a súlyosabb sérülést.
Gondolod, hogy egy átlag támadó máshogy reagálna egy ilyen helyzetben?
Mi lesz 2 nap múlva: Mit ad ma a harcművészet?
Kiss Zsolt
Kung-fu és Qigong oktató
harcművészeti szakíró
MIÉRT IS KAPTAM EZT A LEVELET?
Azért kapod a Wing Chun Kyun Faat iskola leveleit, mert úgy döntöttél, hogy szeretnél végre érthetően megírt, hiteles információkhoz jutni a Wing Chun (Ving Chun, stb.) stílusról, és saját kezedbe venni, és tudatosan építeni fejlődésedet. Kiváló döntés! Remélem sokat fogsz hasznosítani a kapott információkból, ötletekből, módszerekből!
Érdekelne olyan téma, amiről eddig nem írtunk? Miről szeretnél olvasni?
Ha ezt a hírlevelet egy ismerősöd küldte tovább, akkor itt tudsz FELIRATKOZNI a saját példányodra!
VÁLTOZTAK AZ ADATAIM, FRISSÍTEM A PROFILOM
Nem érdekel a fejlődésem, majd csak találok valamit a neten! >> Ezért VÉGLEGESEN LEIRATKOZOM a listáról!